Ben onu tanıdığımda bir gazeteci sanıyordum. Meğer o şapka koleksiyoncusuymuş, eğitimci şapkası da varmış, finanstan anlarmış, yazarmış. Yazdı da üstelik. Kadınsan Yaparsın adında bir kitap yazdı. Yazmakla kalmadı, bu kitabın dalgasıyla bir platform kurdu. Şimdi Kadınsan Yaparsın buluşmaları ve KadınsanYaparsin.com ile kadınlara dokunuyor. Tek tek.

Kadınsan Yaparsın dedin ve ne yaptın? Kitabı yazana kadar ne yaptın, sonra ne yaptın?

Kitabı yazana kadar gazetecilik yaptım, yönetim ve finans eğitimleri verdim. Kitabı yazmadan önce araştırma yaptım. Baktım kadınların üzerinde sadece iş kurma riskinin baskısı yok, ev, çocuk, sosyal ilişkiler… Tüm bunların altından başarıyla kalkmayı istemenin yükü büyük. KADINSAN YAPARSIN dedim. Hem cesaretlendirici hem de hatırlatıcı olsun istedim.

Kadınlar biraraya geliyor ve yapabilecekleri konusunda güç kazanıyorlar. Sence buluşmalar neleri tetikliyor?

Öncelikle motivasyonu. Çünkü girişimcilik insanın kendisini zaman zaman yalnız hissedebildigi bir yol. Özellikle benim hedef kitlem olan yola henüz çıkmışlar ya da yola çıkmayı düşünenler için. İnsan bu süreçte nereden başlayacağını ya da nasıl yol alacağını bilemiyor, motivasyon bir düşüyor,  bir yükseliyor. Birbirimizi dinlemek iyi geliyor. Tüm bu durumların bize özel olmadığını görüyoruz. Önemli bir öğrenme fırsatı oluyor. Sosyal medya, finansman, pazarlama gibi çeşitli başlıkları ele alıyoruz. İşbirliği fırsatları ortaya çıkıyor.

Kadınların üretime kazandırılması konusunda önlerine çıkan engelleri bir de sen sıralar mısın? Çözüm önerilerinle.

Engel çok. Sadece ülkemizde değil, dünyanın bir çok ülkesinde benzer sorunlar mevcut. Benim gözlemlediğim ve öğrendiğim kadınlar olarak öne atılmayı öğrenmemiz gerekiyor. Her şeyin dört dörtlük olmasını bekliyor ya da kendimizi o işi yapacak yeterliliğe sahip hissetmiyoruz çoğu zaman. Bunlar yılların kodlaması. Adım atmak, yola çıkmak lazım. Kapasiteni bazen ancak bu şekilde görebiliyorsun.

Bugüne kadar ekonomi kitaplarını da yönetim kitaplarını da erkeklerin bakış açısından ya da aynı bakış acısını sürdürmenin gerektiğini düşünen kadınlardan okuduk, ogrendik. Kadınların sürdürülebilirlik, sosyal girişimcilik konuları ile büyük farklar yaratacağını düşünüyorum. En ufak işte bile bunun örnekleri görülebiliyor. Dolayısıyla bugün iş dünyasında olan  kadınların tecrübelerini, öğrendiklerini yazmalarının önemli olduğuna inanıyorum. Uzun vadede bakış açısının değişiminde önemli bir etkisi olacak.

Her kademede (ister apartman ister mahalle ister ülke düzeyinde olsun) oluşturulan iş ağları hem cesareti hem hevesi artırıyor. Bunun da ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum

Bir sonraki adımın ne? Neler planlıyorsun?

Planlar yolda şekilleniyor. İhtiyaclar, talepler benim yaptıklarımı da şekillendirdi. Eski bir gazeteci ve eğitmen olarak çıktığım bu yolda ben de girişimciye dönüştüm. Danışmanlık, eğitim, web sitesi tasarımı, KADINSAN YAPARSIN MAĞAZASI gibi farklı faaliyetler eklendi. Www.kadinsanyaparsin.com da tüm hizmetler yer alıyor

Dünyayı daha güzel bir yer haline nasıl getiririz?

Dünyayı nasıl güzelleştiririm sorusuna yanıt aramak bana göre kişinin sonunda hiç bir sey yapamayacağına ve umutsuzluğa kapılmasına neden olacak bir eylem. Çünkü çok büyük bir soru ve nokta kadar bile olmayan varlığımla bu sorunun karşısında ezildiğini hissediyor çoğu insan ve süreç “ben zaten tek başıma ne yapabilirim ki” karamsarlığına dönüşüyor.

Ben kendi dünyamı ve etrafımdaki dünyayı güzelleştirmeye çalışıyorum. Kendimi tanıdığımı ve kendimi nasıl gerçekleştirebileceğimi bildiğimi düşünüyorum. Hayatım boyunca beni mutlu eden “öğrenmek ve öğrendiklerimi aktarmak” oldu. Bunu kimi zaman bir sınıfta, kimi zaman yazdığım bir gazete haberinde kimi zaman bir köşe yazımda kimi zaman bir organizasyonda yaptim. Birilerinin hayatına değdiysem benim dünyam güzelleşti. Değebildigimi gördüğüm her an “ben tek başıma da çok şey yapabilirim” dedim. Yani süreç mikrodan makroya bence. Önce etrafında olumlu bir etki yarat.