Büyük tarihi bir bina, yüksek tavanlı bir giriş restoran, harika bir menü, iyi müzik, rahatlatıcı bir atmosfer, ehven fiyatlar ve Beyoğlu. Hepsi bir arada olabilir ama hepsinin Beyoğlu’nda olması çok güzel.

Basın bülteninde şöyle diyorlar.

Sekizİstanbul iki konudan taviz vermemeye niyetli. İlki ve en önemlisi; doğal, kaliteli, iyi seçilmiş sağlıklı malzemeler kullanılarak unutulmaz reçetelere imza atmak ve “Bir dakika burada bir tatlar oluyor!” dedirtmek. İkincisi ise bunu olabilecek en ulaşılabilir fiyatlarla yapmak, Beyoğlu’nun kendine has dokusunun içinde yer alabilmek, uzak kalmamak. Yani diyor ki aslında Sekizİstanbul’llular; “Yeni gurmelere şans vermek, ulaşılabilir olmak gerek.”

Sekizİstanbul’un Şefi ve işletmecilerinden olan Maksut Aşkar’ın özgeçmişi zaten belli, demek ki bu konudaki iddianın altı boş değil. Maksut Aşkar yepyeni bir menü anlayışı ve felsefesi oluşturmuş Sekizİstanbul için. Ayrıntısı için bir ara restorana uğramanızı öneriyoruz.

Gelelim müzik olayına. Mekan, müziğiyle değil, tatlarıyla önde olmak niyetinde ama bunu da iyi müzik olmadan başaramayacağını biliyor. Alaçatı Salça’nın sahibi DJ Cenk’in meseleye dahil olması da, haftanın belli günleri bir kulak-damak ziyafetinin garanti olduğunun habercisi.