Bir avukatmış o. Sonra bakmış ki hayali bu değil. An’ların peşinden gitmeye karar vermiş, anlamın bu olduğu sonucuna varıp. Bebek ve çocuk fotoğrafları çekiyor ama arada deklanşörüne mutlulukla gülümseyen anneler, babalar da görüyoruz. Adı Efsane Ersan.

Bir bayankuş kendisi.

Efsane sen hukukçu bir fotoğraf sanatçısı olarak kelimenin tam anlamıyla bir Bayankuş’sun. Niye avukat kalmadın peki?

Avukatken kendimi hiç bir zaman o camiaya ait hissetmedim. Eğitim çok zevkliydi ama sonrası zordu. Çok sosyal ve konuşkan bir insan değildim. Avukat olduğumu bile söylememeye çalışırdım birşey sorarlar da bilemem diye… Sevdiğim işi tesadüfen bulunca tamamlandığımı hissettim. İlk defa zevk alarak çalıştım. Ama kolay olmadı. Serbest çalışmanın bedeli ağır:)

Bir doğumu fotoğraflamak nasıl bir duygu biraz anlatır mısın?

Doğumu fotoğraflamak poz kaçırmama doğru açıdan yaklaşabilme telaşı içinde geçse de 10 doğumdan 3 ünde gerçekten ben de ağlıyorum. Zaten her zaman bebek ziyaretlerini sever bir kaç gün önce ortalarda gözükmeyen bebekleri incelemyi severdim…

Senin fotoğraflarında bir baharat var kimseninkinde olmayan, adı ne?

Galiba benim fotoğraflarımda biraz hüzün var. Melakolik biriyim.Gülen fotoğraflardan çok durağan bakışları seçiyorum. Kendim de pek neşeli bir insan değilim, depresyon benim diğer adım :))) Muammer Yanmaz da bana romantik fotoğrafçı adını taktı.

Diğer telaffuz edilen kelime de naif olmuştu bir kez.

Bir tek cümle söyleme hakkın olsa ne derdin?

Hayvanları katletmeden yaşayacağımız bir dünya yaratalım.

Efsane’nin fotoğraflarını aşağıdaki adreste görebilirsiniz.

http://efsaneersanphotography.blogspot.com/