Bayankuşlar ilk havalandığında o da aramızdaydı. Sonra biz konduk ama o durmadı ve aradan bir tarih çıkardı. Silk&Cashmere’in (kendisi böyle yazılınca hoşlanmasa da) yaratıcısı ve CEO’su Ayşen Zamanpur’dan, yani Serbest Köşe’mizin Just’ından sözediyoruz.

Silk&Cashmere markasının fikir anından, bugün geldiği noktaya kadar olan öyküsünü anlattığı Kaşmir Yolu, Doğan Kitap tarafından basıldı ve pek çok listenin çok satanlardaki yerini haftalardır koruyor.

Ayşen Zamanpur bu kitapta bir başarı veya süslü bir hayat hikayesi anlatmıyor. Akıllı ve çalışkan bir kadının, düşlerinin peşinden gidiş hikayesi Kaşmir Yolu. Okul sıraları var içinde, yetmişli yıllardaki çocukların hemen tanıyacağı radyo programları, dergiler var. Öykünmeler var sonra, bir şeyi gerçekten çok istemeler… Aşk var, tutku var, özlem var. Bir iş fikrinin ardından çıkılan yollar, kötü kokulu tren kompartımanları, gözyaşları var.

Bir kadının anne oluş serüveni de var, marka yaratma serüveninin yanı sıra.

Açılan ve kapanan kapılar, bilmedik şehirlere açılan pencereler.

Her birimizin gururla “Bu bizim markamız” diyebileceğimiz bir Türk markasının tek tek dünya şehirlerini kuşatmasının hikayesi var.

Kanadına sağlık Bayankuş!