Yoga Eğitmeni Çiğdem Tanyer de bir bayankuş…

Hasta olduğu bir dönemde tanıştığı yogadan güç alarak, şimdilerde bu gücü paylaşan bir bayankuş.

Dingin Çiğdem. Su gibi. Berrak. (Böyle yazdık diye gülümsemiştir şimdi)

Ama sahiden.

Trend öyle diye değil.

Buyrun ropörtaja…

Çiğdem yoga neler değiştirdi senin hayatında?

Ben yogayla sağlık sorunum olduğunda tanıştım. Hocalarımın hastalığıma yönelik desteği çok oldu. Devam ettikçe hem iyileşmeye başladım hem de sağlığımı kaybetmeme neden olan şeylerin farkına vardım. Sonrasında da olaylara, kişilere, kendime bakışım, hayatı algılamam değişti.

Kursa gelenlerin arasında gerçekten kimler başarılı oluyor?

Yogada başarıyla ilgili bir kaygımız yok. Aynı duruşta her seferinde farklı hissedebilirsiniz. Kaslarda açılma oldukça, kapalı yerlere saklanmış olan duygular da ortaya çıkar. Bilinçaltıyla bağlantıya geçme ihtimali olur. Kendinizle ilgili çözmek istediğiniz şeyler varsa, size bir kapı açılır.

Sen şehir hayatına meydan okuyanlardansın, ne yapsın şehir insanı, yoga yeter mi?
Şehir hayatı insanı tabiki doğadan, doğasından uzaklaştırıyor. İş stresi, trafik, hep bir yerlere yetişme telaşı insanı yoruyor. Akşam bir yere gidip eğlenmek birkaç saatliğine sorunları unutturabiliyor. Arkadaşlarla aileyle yemek yemek, sohbet etmek hoş vakit geçirmek keyifli oluyor. Bir çoğumuz da dinlenmeyi, kendimizle başbaşa kalmayı koltukta oturup, televizyon, film izlemek, kitap okumak olarak algılıyoruz. Geçici rahatlamalar için güzel bir mola vermiş olunuyor ama uzun süreli bir huzur hali için, bunların yanında mutlaka bedensel bir çalışma yapılmasında fayda var. Bana sorulduğu için, kendim deneyimlediğim için, yoga yapmayı öneriyorum tabiki. Bilinçli nefesle yapılan yoga duruşları omurgayı esnetir. organların beslenmesine, yenilenmesine yardımcı olur. Hormonları dengeler. Zihni rahatlatır. Genel bir sağlık haline kavuşulur. Daha genç, daha dinç oluruz. Devam ettikçe bir takım nefes çalışmaları eklendikçe, kendimizle ilgili derinlerde yatan yönlerimizi keşfetme imkanımız olur.

Kendimizi bilmek, sevmek için yoga güzel bir yol.

Bir şeyleri değiştirme yetkin olsaydı ilk neyi değiştirirdin?

Değiştirmek istediğim bir şey yok aslında. Her şey olması gerektiği gibi oluyor. Yaşadıklarımız farkında olalım ya da olmayalım, kendi seçimlerimiz. Belki insanlık olarak bütün canlılar için daha güzel seçimler yapabilmek adına yoga ve nefesin yaygınlaşmasıyla ilgili bir uygulama isteyebilirdim. Huzurlu bir toplum için özellikle anne – baba adaylarına öncelikle kendilerini tanımaları, önce kendi sorumluluklarını almayı öğrenmeleri, sonrasında yeni bir canlı meydana getirmeye karar vermeleri için bir uygulama olabilir.

Hep unutuyoruz ya biz, en çok neyi anımsamalıyız?

Doğal nefes almayı ve vermeyi…

(*)