Ammaniti’nin bir avuç malzemeyle neler yaratabildiğini görüp şaşırmamak elde değil… Evet, şaşırıyoruz, çünkü çıplak gerçeğin bu kadar güzel olabileceği aklımıza gelmedi!

Duygusal, zeki, düş gücü kuvvetli ama içe dönük ve yalnızlığı seven on dört yaşında bir genç.  Roma’nın zengin bir semtinde bir apartmanın bodrum dairesi. Safça söylenilmiş ama bir çığ gibi büyüyen bir yalan. Aileden, okul arkadaşlarından, gösterişi seven, yapmacık davranan herkesten uzaklaşma isteği ve hayali bir kayak tatili bahanesiyle tek başına kalma, korkusuz, kaygısız bir hafta geçirme dileği. Ve bir genç kızın beklenmedik gelişi. Gerçek dünya ile karşılaşma.  Ammaniti bir avuç malzemeyle en akıl ermez sırlardan biri üzerine –insanın nasıl büyüdüğü konusunda– okurun içine işleyen kusursuz bir öykü kurguluyor.

Bütün dünyada yayımlanan romanları ve layık görüldüğü pek çok ödülle  Ammaniti, genç İtalyan yazarların en önemlilerinden biri ve onun kaleminden çıkanları okumamak; günü ve getirdiklerini anlamak isteyenler için büyük bir kayıp! Yeni kitabı ve tüm kitapları Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayınlandı.

NICCOLO AMMANITI

NICCOLO AMMANITI, 25 Eylül 1966’da Roma’da doğdu. 1994’te ilk romanı Branchie yayımlandı. Ardından Çamur (1996) ve Alır Götürürüm Seni (1999) adlı romanları geldi. 2001’de yayımlanan Korkmuyorum, aynı yıl Viareggio Ödülü’nü kazandı. Tanrı Nasıl İsterse kitabı ona 2007 Strega Ödülü’nü getirdi. 2009’da Che la festa cominci adlı romanı yayımlandı. Onu 2010’da Sen ve Ben izledi. Niccolò Ammaniti’nin Çamur 1998’de Marco Risi, Branchie 1999’da F.R. Martinotti, Korkmuyorum 2003’te ve Tanrı Nasıl İsterse 2008’de Gabriele Salvatores tarafından sinemaya uyarlandı. Ammaniti’nin eserleri çeşitli dillere çevrildi.