Bu yazı yayınlandıktan kısa süre sonra vefat etti Esin Afşar. Yazıyı kaldırmakla kaldırmamak arasında tereddüt ettim. Kalmasına karar verdim. En son cümlesini en başta yeniden yazarak.

Huzurla uyuması dileğiyle…

Lugal Han’ın merdivenlerinde karşılaşmıştık. Sahici bir gülümseme ile “Günaydın!” demişti. 70’lı yılların çocuğu olan ben, bu bana günaydın diyen sarışın kadının Esin Afşar olduğunu 20 saniye gibi bir aralıkta algılayabilmiş, koşarak ofisten içeri girmiştim. “Esin Afşar’ı gördüm binada!!” diye… Benim verdiğim kadar rating almadı bu haber anımsadığım kadarıyla… Sonra öğrendim, alt kat komşumuz Audeon Stüdyolarında kayıt yapıyordu, sessiz sedasız. 90’lı yılların ortalarıydı sanırım…

O kayıtlar ne oldu sormam lazım Ercan’a…

Biyografisinde aynı döneme rastlayan iki iş var; 1993’te Mevlana-Yunus Cd’si ve 1995’te Atatürk şiirlerinden bestelenmiş CD… Ama haberiniz olmadı büyük ihtimalle, yanıbaşında olduğum halde benim bile olmadığına göre…

Çünkü “Popüler promosyon” çağı değildi onun çağı.  Bir iş yapıp, ne yeni sevgisiyle haber olmayı akıl ederdi, ne de bir TV programında kavga çıkarmayı… Subjektif jüri üyelikleri teklif edilmezdi onun gibilere… Öyle ya, yetenek avcılığını nereden bilsin yılların Esin Afşar’ı… Ortalıkta da çok görünmezdi zaten, ekranda görünmesi yarar sağlamazdı şova!

Bence bu yüzden şimdilerde 40’larını ve daha üstünü yaşayanların “Esin Afşar çok hasta!” haberiyle sarsılmaları. Sahi, nerdeydi ki bu kadın, hiç duyulmadı hastalığı bile?

Oysa, Atatürk’ün, Mevlana’nın, Aşık Veysel’in, Yunus Emre’nin en sevdiklerindendir Esin Afşar. Hele hele Kelaynaklar… Bayılırlar ona.

Madenciler sever Esin Afşar’ı; “Benim sevdiğim yarim, Zonguldak’ta madenci” melodisi akıllarında…

Derviştir Esin Afşar, aynı anda devrimci.

Barış söyler gökyüzüne, ama savaşır yeryüzü için.

Sanatçıdır sonra o, ama sahiden. Vatansever bir sanatçıdır üstelik. Ülke ülke anlatmaya çalışmıştır sahip olduklarımızı, unuttuklarımızı hatta.

Onu da unuttuk işte.

E ama o da hiç yapmadı PR’ını, biraz da kendi hatası!

Esin Afşar’a kan aranıyor şimdi.

Bir telaş sosyal medya sitelerinde, TV programlarında.

Bence…

Samimiyetsiz telaşlara kapılmayınız.

Esin Afşar’a aradığı kan bulunur.

Mutlaka bulunur.

Huzurla yaşaması dileğiyle…

 

Başlıktaki dize*: Yunus Emre

——-

Eğer tanışmadıysanız bugüne dek onunla, ziyaret edebilirsiniz:

www.esinafsar.com