Benim zamanımda 13 yaşındaki kız çocukları neler yapardı biliyor musunuz?

Okula giderken hala önlük giyerler ama ergenlik döneminin kapısında oldukları için akılları renkli canlı giysilerde kalırdı. Okullar tatil olunca önlüklerine inat rengarenk dolaşmaları ortalıkta, o yüzdendi!

Bedenlerinde alışmadıkları kımıltılar olurdu. İlk regl kanaması, ilk sütyen, ilk ağda bu yaştan sonra girerdi yaşamlarına… Bu yüzden biraz tedirgin bakarlardı yüzünüze….

Eğer özel okullu, bilgisayarlı, tenisli veya bin çeşit sosyal etkinliği olan bir hayatları yoksa, en çok yakartop oynamayı severlerdi ve topun ortasında şen kuşlar gibi koşuşup durmayı… Sonra istop gelirdi ve ardından lastik oyunu…

Kız kıza dizilip kaldırım kenarına oğlan çocuklarıyla dalaşma zamanı da tam bu zamandı. Ellerinde çekirdekler, yüzlerinde kadın/çocuk gülümseyiş ve dillerinde bin çeşit haylaz sözcük gülüşüp dururlardı.

13 yaşındaki kız çocukları hala bayramlıklarına sevinirlerdi, eğer her gün yeni giysi alınan bir yaşamı sürdürmüyorlarsa… Kırmızı rugan pabuç giymezlerdi belki ama hala renklidir pabuçları… İçleri giderdi bayram sabahları ortalıkta arz-ı endam etmeye…

Ramazan’da orucu başında, ortasında ve sonunda tutarlardı. Ve kabul görürdü oruçları…

Anne-babalarının okula giderken veya bakkala, arkalarından şöyle bir baktıkları yaştı 13.

Birer papatya gibi sarı beyaz, biri gelip üstlerine basacakmış gibi kırılgan…

13 yaşındaki kız çocukları, gizli defterler tutarlardı, hiç bir gizi olmayan… En sevdiğim arkadaşıma diye başlardı anı defterlerine yazdıkları cümleler… Bir de mani eklerlerlerdi imzalarının altına… “Gülü bir gün, seni her gün…”

O günün modası kimse artık, Teoman mı, Tarkan mı belli olmaz, bir büyülü yıldız kaymış olurdu defterlerinin arasına… Onun resimlerini kendi resimlerinin yanına hala uhu ile yapıştırır, elleriyle iyice bir düzeltip gülümserlerdi.

13 yaşındaki kız çocukları sizce neler yaparlardı? Sizin pencerenizden?

Kızınız, ablanız, kendiniz, kuzeninizi, yan komşunun kızını, yeğeniniz…

İsminin ve soyadının harfleriyle andığımız bu küçük kız çocuğunun neler yapıyordu eskiden?

Şimdi geçen her saat onu bir yıl daha yaşlandırıyor.

Ve kurtaramıyor kendini bu acımasız yaşlanmadan.