Solmaz resim yapıyor, Solmaz şiir saçıyor, çatılarda dolaşıyor, duygularını paylaşıyor. Galata Kulesi’nin gölgesinde mavi gözlü kargalar resmediyor. Öyle kargalar ki onlar gözlerine bakamıyorsunuz.

Solmaz Aksoy düşlerini yazacak Bayankuş.com’da ama önce biz sorduk o yanıtladı.

Solmaz sen bana göre harika bir ressamsın. Temaların, renklerin, metoforlarınla… Resmi ve resim yapmayı anlatır mısın bize kısacık? 

Anlatamam ki canım Nesli’m, yaparım!

Bu gezegende en çok yapmak istediğin şey ne?

Gökkuşağına şiir yazmak, sonra da onu okuyanların sevgiyle birbirine sarılmalarını izlemek … Daha bir sürü şey var, bu ilk aklıma gelen :)) Renkli yağmur yağdırmak, yağmur yağarken damlalardan çıkan müziği aralık pencerelerden içeri üflemek ve gezegenden sevgi, aşk, heyecan kokusunu eksik etmemek…gibi…

Kapılarına şiirler çizdiğin oteli ve o geceyi anlatır mısın yine?

Bozcaada’da Eski Rum İlkokulu (EgeOtel); 36 kapı, 36 şiir, gece 11’de başlayıp (aralıksız ve şaraplı) ertesi gün öğlen 11’de biten … Tek bir sözcükle anlatılır sanırım: Delilik!

Neyi değiştirmek isterdin bu dünyada?

Çok şey var; tek tek saymak yerine şöyle söyleyeyim sana, bütün gözler sevgiyle bakarsa ve kalpleri yarının heyecanıyla atarak mutlu mesut uykuya dalabilirlerse, o ‘çok şey’i değiştirebilsem mümkündür bu. İlki de, savaş nedir bilmeyen bir dünya!

Bize rüyalarını yazacaksın köşende, nasıl oldu bu rüya işi?

Uyku muydu, uykuyla uyanıklık arası bir durum muydu bilmiyorum; öyle zamanların birinde çatıdaydım, kuleye doğru uçmak istedim, siyah pelerinim omuzlarımdan kaydı, kollarım iki yana açıldı, kapkara bir kuzgun beni sırtına aldı. Artık ayrılamazdık! Sonra, sonra ne mi oldu? Gece de, gündüz de sürekli rüya gören bir kuş dolanır oldu atölyemde, evde, sokaklarda. Böyle anlatmak da ne zormuş :-) Kanadım yoruldu  :-)

294867_2026028127796_1156809116_1858516_232210_n Ağaçta bir rüya kuşu