Alev Oskay’ın Arkeopera Sanat Galerisi’nde 5 Nisan’da açılan Benle…” adlı 3.kişisel sergisi, 22 Nisan’ a kadar devam edecektir. Alev’in eserleri ve sergi ile ilgili yorumu, Yılmaz Uyar öylesine ustaca yapmış ki, Bayankuş ailesi olarak bize yorumu aktarmak ve yetenekli sanatçıya “sanatın uçurum kenarında olduğu şu günlerde” ortaya koyduğu özgün ve yaratıcı performans için teşekkür etmek kalıyor. Dünya adına..

“Özgürlük” ve “Devinim”e Küresel Yüzler

Antik dönem filozofları evrenin dört elementten oluştuğunu ileri sürüyorlardı:

Toprak, Hava, Su ve Ateş. Bu dört elaman bu güne daha geniş anlamlar kazanarak, felsefeden astrolojiye kadar yol aldı.Seramikçi Alev Oskay da mesleği gereği bu kavramlarla haşır neşir. Çünkü seramik, bu elemanların doğrudan kullanımları ile ilgili bir sanat.

Seramikle ilişkisi öğretim görevlisi olarak da süren Oskay özellikle kişiliği açısından sanatına bütünüyle bağımlıdır. Yaşamında sevip öykündüğü şeyleri söylerken seçtiği kelimeler şöyle: “yüksekler”, “rüzgâr”, “bulut”, “uçmak”.

Kendisi dışarıdan gözlemlendiğinde fark edilenler ise “güzel bir yüz”, “özellikli bir profil”, “Hep dalgalanan dağınık saçlar”. İşte bu sergide beğenip imrendiği nesnelerle, sahip olduğunu bildiği övündüğü şeyleri bir araya getiriyor sanatçımız. Yüzler, alevler, saçlar, bulutlar ve sonunda -uçuşmayı bırakıp- bir yerlere konan yapraklar.

 

Sonuç olarak “Bulutların üstünde aranan ‘özgürlük ve devinim’ seramikte yüz bulmuş simgelenmiştir” diyebiliriz.  Evet, Alev Oskay’ın dünyasında uçuşup kaçışanları siz bu sergide yakalayabilirsiniz.

YILMAZ UYAR

alevoskay.siseler1-199x300 Alev Oskay'ın 3. Kişisel Sergisi "Benle"...

ARKEOPERA SANAT GALERİSİ

 

ArkeoPera | Kitapevi, Hediyelik, Sanat Galerisi

Adres: Yeniçarşı Cad. Petek Han No: 16/A 34433 Galatasaray/İstanbul

Tel: 0212 249 92 26 – Fax: 0212 244 31 64

E-posta: info@arkeopera.com –

Web: http://www.arkeopera.com

alevoskay@gmail.com=

alevoskay.siseler1-199x300 Alev Oskay'ın 3. Kişisel Sergisi "Benle"...