Çocuklar sevgiyle şımarmaz. Çocuklara verilecek sevginin ölçüsü, saati, hesabı  olmamalıdır. İçinizdeki sevginin tümünü verin. Daha fazlasını da verin. Bence karşılığını en güzel aldığınız şey bu, hayatta. Yaşamım boyunca problemli gördüğüm pek çok kişideki en küçük ortak bölen sevgisizlik ya da ölçülü bilinçli yapay sevgi enjeksiyonu. Şımarmasın diye geceleri uyurken sevmek devri bitti biliyorum ama bazen çevremde çok bilinçli çocuk yetiştirme teknikleri görüyor irkiliyorum.

Oysa hesapsızlığın en geçerli olduğu alan bu…

Çocuklar nasihat dinlemez. Dinlediğini sansanız da dinlemez. İnsanlara eşit davranmayı ona öğretemezsiniz eğer kapıcınıza adam gibi davranmıyorsanız… O da er veya geç bunu yapar. O sizi ve yakın çevresindekileri taklit eder. Kitap okumak üzerine 24 saat konusun ilgilenmez, her akşam elinize kitap alıp oturursanız, er veya geç o da okur. Bence :)

“Çocuklarımla arkadaşız” lafı da bana “eşime ilk günkü gibi aşığım” lafı gibi yapay geliyor. Çocuklarınızın annesi babası olun, zaten arkadaş olacak yaşta değilsiniz. Olmaz! Onların gerçek arkadaşları olmalı, sırları olmalı. Herşeyi sizle paylaşıyorlarsa muhtemelen arkadaş edinme sorunu vardır dikkat edin. Bu onlara uzak olmak anlamına gelmez. Sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi anlamına gelir. Hiç bir arkadaş onun için canını vermez, siz verirsiniz. Hiç bir arkadaş geç, sabaha kadar camlarda kalmaz siz kalırsınız. Ama siz de saatlerce samimi olarak, onun kadar zevk alarak ve paylaşarak bir bebekle konuşamazsınız, onun kendi dünyasındaki kendi yaş grubundaki sorunları, konuları o kadar büyük ilgiyle ve anlayarak paylaşamazsınız. Arkadaşı paylaşır. Yerinizi bilin, kafasını karıştırmayın. Arkadaş edinmesi size aşırı düşmesinden çok daha sağlıklıdır. Kanımca :)

Çocuklar dedim de, son zamanlarda ünlü yıldızların elinde, boynunda, karnında, sırtında,bebek arabasında kendi yaptıkları ve evlatlık aldıkları çoluk çocuk gezmeleri de nedense garip şekilde korkutuyor beni… Sanki onları resimlerde göze hoş gelen aksesuar gibi kullanıyorlar. Moda, bakımlı, fit, şık, ince ve çok çocuklu olmak diye adeta. Eğer bu moda geçerse onları ne yapacaklar diye korkuyorum bazen. Yanılmayı istediğim konulardan biri de bu!

Bu düşüncelermin bazılarında veya hepsinde yanılıyor olabilirim, ama kendi gerçeğimde çoğunu test ettim onayladım diyelim :)

Son olarak bağımsız bir konuda düşüncemle bitirmeliyim;

Hayatda cevaplardan çok sorular, gerçeklerden çok düşler önemli bence. Soru sormayı ve düş kurmayı bırakırsanız yanıtların ve gerçeklerin de pek anlamı kalmaz.

 

Görsel kaynağı: http://sitina.deviantart.com