“Hayat akıp giden bir sayfa zaman adlı kitapta, biz o sayfanın kahramanlarıyız…”

Hayat çocukken böyleydi galiba yakalayamadıklarımızın arkasından koşarak geçirdiğimiz zamanların toplamında yorgun, terli ve mutlu. Bir çocuk kovalamaya başladı mı son nedir bilmez; biri yorulur yere düşer ya da diğeri daha hızlıdır muhakkak, biri yakalanır daha köşeyi dönmeden. Çocuklar oyun oynamayı bırakmaz hiç, mecburiyetten evlerine dönerler. Bıraksan her bir çocuk sokakta oynayarak geçirebilir ömrünü mutlu, terli ve yorgun. Dünyanın neresinde olursa olsun çocuk kalbi aynıdır.

Geçen günleri suskun geçirdi benim içimdeki çocuk. Koşmadı, terlemedi, üzgündü sadece; böyle anlarda mutluluktan bahsedilemez. Konuşmak istemedi hiç, yerin metrelerce altında ya da suyun ağırlığıyla çırpındı, çırpındı, çırpındı. Kanatları kırılmıştı. Erken gelen bahar değil ölümdü onun için. Ölümün adresi Japonya ydı. Ne olduğunu bile anlayamadan sadece korkuyu hissetti büyük bir patlamayla. İnsanlar dört bir yana kaçışmaya başladılar . Güven yerini tehlikeye bırakıp gitmişti. Bir kaç saat öncesine dönmek istedi. Evinde, odasında yorgunluktan  gözleri kapanırken ve sevdiği herkes bir aradayken. Nefes alamadı sonra hava kirlenmişti. Süt içemedi. Sebze yiyemedi. Yakınlarını bulamadı yıkıntılar arasında üstelik uzaklaşmalıydı gidebildiği kadar uzağa. Bildiği her şey tehlikeli ve yasaktı! Bağırmak istedi ama sesi çıkmıyordu. Güneşe dönen yüzünü yere doğru çevirdi büyük bir metanetle.

Yeniden güneş doğana kadar uzun bir süre geçecek biliyorum. Bazılarımız kalp kırıklıklarından gidecek, bazılarımız kanserden. Ölenlerin üstü hep örtülür ya, yıkıntılar arasında yeni bir dünya yükselene kadar gömeceğiz bizde anılarımızı bir bir.

Bugün Japonyada yaşananlar yarın baksa bir ülkede ya da kendi ülkemizde yaşanacak olanlardan farklı değildi. Artık görmezden geldiğiniz her şeyi önünüze getirme zamanı. Neden yaşar bir insan? Nasıl yaşar doğayla barışık? Nasıl güzelleştirir varlığıyla dünyayı? Ve neden düşmandır kendi dünyasına, doğasına? Neden gözlerini kapatmıştır? Bu dünyadan ne ister insanoğlu? Neden paylaşamaz ve savaşır başkalarıyla? Neden yardımlaşmaz ama yardım ihtiyacındadır sorsanız. Hangisi daha öldürür peki bizi, bir deprem, bir kasırga, bir tsunami, bir atom enerji ?

Ben soruyorum kendime.

Lütfen sen de bir kez olsun sormayı dene!

 

görsl kaynağı: http://shaolinninjas.deviantart.com/