Yenilenebilir enerjinin mutlak önemi bir kez daha kanıtlandı ama geç mi kaldık onu zaman içinde göreceğiz.

Gündemin diğer önemli maddelerinin yanında pek esamesi okunmasa da, belirtmek gerekir ki, dünya haritasında yerini bir kez daha göstermekte yarar olan Japonya çok büyük bir deprem felaketi geçirdi. Yerini bir kez daha göstermek gerek dedik, çünkü bazı TV lerin yayınladığı sokak röportajları Japonya’da deprem olduğunu bırakın, Japonya’nın nerede olduğunu bilmeyen insanlarla birlikte yaşadığımızı gösterdi, korktuk.

Bu deprem felaketi ise büyük bir nükleer tehlikeyi açığa çıkardı.

Uzmanlar nükleer reaktörlerde yaşanacak büyük boyutlu bir patlamayla oluşacak radyoaktif serpintinin küresel ölçekte bir felakete neden olabileceğini vurguluyor.

Kötü senaryoya göre patlama sonrasında oluşacak radyoaktif bulutlar, güçlü rüzgarların da etkisiyle Pasifik Okyanusu’nu geçerek Japonya’dan 8 bim km. uzaktaki ABD’nin batı sahillerine, hatta daha az bir olasılıkla da olsa tüm ABD kıtasına ulaşabilir.

Bütün bu gelişmelerin üzerine Çin bugün, nükleer santral yatırımlarını erteleme kararı aldığını açıkladı.

Haberlere göre, Japonya’nın geçtiğimiz hafta yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından nükleer facianın eşiğine gelmesi, Ecemiş fay hattına oldukça yakın bir noktaya kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali üzerine yapılan tartışmaları da alevlendirdi.Bizde de uzmanlar ikiye bölünmüş!

Yani sevgili baykuşlar bayankuşlar, dallarına rahatça tünediğimiz ağaçlar ve güzel orman sandığımızdan daha büyük bir tehlikede! Sahip çıkmalı, sivil toplumun birer bireyi olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmalıyız.