Depresyon günümüzün en büyük sorunlarından biri haline geliyor. Depresyon ilaçlarının satışları gitgide yükseliyor, depresyon tedavisi görenlerin sayısı artıyor. Iş dünyası her geçen gün daha uzun saatler çalışmayı daha fazla üretmeyi ve mümkünse hayatın odağına işimizi koymamızı bekliyor. Kurumlar git gide işinden memnun olmayanların uğramak zorunda kaldıkları mekanlar haline geliyor.  Mutsuz ve huzursuz ortalıkta dolaşanlar nereden nasıl bir şifa bulacaklarını şaşırmış bir halde mutlu olmak için her tür yöntemi deniyorlar. Biri hariç!

Herkes mutlu olmayı istiyor. Mutluluk arayışı delicesine devam ediyor. Ille de o olsun diyor.

Ben size mutluluk yerine “ilginç olan” bir hayat deneyimlemenizi öneriyorum. Şifa niyetine!

Nasıl mı?

Hayatınızı mutluluğa odakladığınızda misyonunuzda bir yerde hayatınıza mutluluk katmak ve etrafınızdakilerin de mutluluğu bulmasına katkı sağlamak oluyor. Örneğin, günümüzde “herşey seninle başlar, mutlu olmak elinde” söyleminin tek doğru olduğunu kabul edenler, daha çok sayıda kişinin bu düşünceyi birgün anlaması, kabul etmesi ve değişmesi umudunu taşıyor.

Hayatınızı “ilginç bir hayat” yaşamaya odakladığınızda, hayatın içinde ki çekişmeleri ve içine düştüğünüz şüpheleri görmeye başlıyor ve onlardan ruhen besleniyorsunuz. Size “herşey seninle başlar” diyenlerin dediklerine inanmak ve o şekilde davranmaya çalışmak yerine, araştırmaya başlıyorsunuz. Hayatta herşey belki de bizimle başlamıyordur. Belki sadece bazı şeyler bizim elimizdedir. Neden olmasın? Sonuçta, bununla ilgili bir dolu araştırma var… Böylece kendi doğrularınızı aramaya başlıyor, merakınızı kamçılayarak yeni ufuklara yelken açabiliyorsunuz.

Ilginç bir hayat size her daim mutlu bir hayatın sözünü vermiyor malesef. Ilginç bir hayat size hayatı çok değişik açılardan görebileceğiniz ve yaşamınıza tuz biber katabileceğiniz, deneyimlere açık bir hayat sunuyor.

The Paradox of Choice kitabının yazarı Barry Schwartz, mutlu insanlar çok fazla seçenek arasından seçim yapmayı tercih etmiyor diyor. Ilginç bir hayatı tercih edenlerse daha fazla seçenek arasından en iyiyi seçme gibi bir girişimde bulunuyor. Bu da onları mutsuz ediyor ama karşılığında daha ilginç bir yaşam elde etmiş oluyorlar.  Elbette zaman zaman ilginç zaman zaman da mutlu bir yaşamı seçmek mümkün.

Söyle bir bakın, Istanbul’da yaşayanların çoğu mutsuz: trafikten şikayetçi, çalışma saatlerinden şikayetçi, ev ve ailesine zaman kalmamasından şikayetçi. Mutsuz ve hatta bazen umutsuz! Ama büyük çoğunluğu bu şehri bırakıp da daha küçük bir şehirde, daha az seçenekle ve belki daha az bir gelirle ama daha mutlu bir yaşamı tercih etmiyor. Bırakın küçük bir şehre olta atmayı, Izmir’e gitmeyi dahi düşünmüyor. Yani aslında çoğu ilginç bir hayatı mutlu bir hayata tercih ediyor.

Belki çoğunuz şu ana kadar içinde bulunduğunuz duruma anlattığım açıdan bakmamıştınız. Iş hayatınızın da ilginç olmadığını, şimdi hem mutsuz hem de ilginç olmayan bir hayatınız olduğunu düşünerek, depresyon eğiliminizi artırmayı da seçmiş olabilirsiniz. Ilginç bir hayat istiyorsanız, bir tutam cesur davranışı da yanınıza almanız gerekiyor.

Bu ne demek?

Mesela sizden beklentiler doğrultusunda değilde, kendi beklentileriniz doğrultusunda yaşama yelken açabilmek işte böyle bir şey.

İşinizden memnun değilseniz, bunun tek sorumlusu siz değilsiniz elbette. Ama memnun olmadığınız bir işi ilginç hale de getiremiyor ve yine de orada kalmayı tercih ediyorsanız, seçiminizle uyumlu olmadığınız da aşikar. Bu nokta da hayatınıza mutluluk koymak yerine ilginç deneyim koymayı tercih ederseniz, bakın neler olabilir: Internet’i ele alalım, örnek olsun diye.

Bu mecra bize farklı çalışma koşulları sunuyor.  Evden çalışabilme kolaylığı gibi. Üstelik işinizden ayrılmanıza da gerek yok. Internet teknolojilerinden anlamıyorsanız, yeni bir bilgiyi öğrenmek heyecan verici. Kolay değil, rahat da değil ama işinizin sevimsizliğini unutturacak ve size yeni bir hayat katacak cinsten bir bilgi ve deneyim olacağı şüphesiz. Tek yapmanız gereken “biraz merak” ve “bir adım” atarak harekete geçmek. Yeni bir iş kurmak  ya da yepyeni bir alanda bilgi sahibi olma girişimi hafif ürkütücü gelse de, o sürecin içine girmek hayatınıza kuşkusuz renk katacak. Örenkleri kendi hayatınıza, ilgi alanınıza göre uyarlayabilirsiniz. Kim bilir, belki de ilginç bir hayatı mutluluk arayışına tercih etmeniz, size belki de tatmin olacağınız yeni bir hayat yaratır.

Farklı bir fikriniz mi var? Konuşalım facebook.com/fatierdogan, friendfeed.com/fatierdogan.