Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias 2 Mart gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Kurduğu Buğday derneği ile Türkiye’de organik yaşamın temellerini atan isim olan Victor Ananias sadece 40 yaşındaydı.

Organik yaşam ve organik gıdalar üzerine yıllardır çalışmalar yürüten ve tüm çalışmalarını eşsiz bir paylaşımcı ruh ile kitlelerle paylaştı.

Şilili doktor bir baba ve Türk bir annenin çocuğu olarak Bodrum’un bir dağ köyündeki değirmende dünyaya gelen Victor Ananias, 17 yıldır organik tarımı Anadolu’da yerleştirmek için çaba göstererek, bu kapsamda çeşitli sivil toplum kuruluşları ile çalışmalar yapıyordu. Ananias, uluslararası ekolojik tarım kuruluşlarınca geleceğin 5 liderinden biri olarak gösteriliyordu ve ABD’de bulunan ASHOKA Vakfı’nca da ‘sosyal girişimci’ olarak seçilmişti.

Ananias ayrıca, organik tarımı destekleyen TaTuTa (Tarım, turizm tatil) adı verilen alternatif bir tatil programı da geliştirmişti. Bu sistemde bireyler güzel bir çiftlikte tatil yaparken organik tarım çalışmalarını yerinde izleyip üreticiye yardım da edebiliyor. 6 Mart’ta yapılacak olan Runtalya maratonunda TaTuTa için koşacak Ananias, internet sitesinde yaptığı buğdaya destek çağrısında “Zorlanarak koşuyorum, sağlığım için ya da zevk aldığım için değil, seni ve diğer arkadaşlarımı TaTuTa’ya destek vermek amacıyla motive etmek için” cümlesini yazmıştı.