Abartılıyor ve kızanlar kızmakta haklı oluyorlar.

Örnek; hayvan hakkına saygı en az insan hakkına saygı kadar önemlidir. Ama diğerinin önüne geçtiğinde ters tepiyor, zavallı hayvanların zararına dönüşüyor. Hayvanseverlerin bile tepki gösterdiği abartılı haller, samimiyet değil toplumsal bir statü  arayışı içeriyor.

Örnek, 14 Şubat Sevgiler Günü. Bir önceki yazıya bakarsanız bizim de bu günü biraz romantik olmanın kime ne zararı var diye desteklediğimizi göreceksiniz. Ama gelinen noktada şöyle cümleler duyuluyor ve bu da tabii ki, tepki yaratıyor. “14 Şubat’da ne yaptınız?”, “Ne hediye geldi, nerdeydiniz?” vs…

Ortalama bir Türk vatandaşı  o gün evindeydi. Eğer fırsat bu fırsat deyip, bir kadeh kaldırmak isteyen olduysa günün anlamı için o da bizi/sizi ilgilendirmez. Kimisi sevgilisini aradı, kimi anneciğine sen benim biricik sevgilimsin dedi. Hastalar vardı o gün de, sorunlar vardı çözülmeyi bekleyen… Aklına bile gelmedi bazılarının 14 Subat Sevgililer Günü.

Güzel olan şeyleri, abartarak, insanın önüne geçirerek çirkin hale getirmeye tepki olsun bu yazı. İçinde yaşadığımız toplumun gerçeklerini görmeden ütopik bir gezegende yaşıyormuş gibi yapanlara tepki olsun.