Shell & Turcas’ın desteğiyle geçtiğimiz aylarda sanatseverlerin beğenisine sunulan; ünlü fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden, İstanbul’a ait 105 fotoğraftan oluşan “Bu Şehr-i İstanbul” kitabı aynı adlı sergisiyle sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Zaman, deniz ve insan üçlemesi şeklinde İstanbul’un en güzel fotoğraflarından oluşan “Bu Şehr-i İstanbul”, yoğun ilgi gören Fotoğrafevi sergisinden sonra 4 Şubat’tan itibaren Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Sergi, 16 Şubat 2011 tarihine kadar açık olacak.

1296834982_Bu_Sehr-i_Istanbul_-_Agva_odun_komuru_1B-300x194 Bu Şehr-i İstanbul Sergisi Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi’nde“Bu Şehr-i İstanbul” Kitabı Hakkında:

“Bu Şehr-i İstanbul” kitabında 105 fotoğraf bulunuyor. Her bölümde yaklaşık 35 fotoğraf yer alıyor. Kitabı oluşturan fotoğrafların tamamı siyah beyaz.

Shell & Turcas’ın sponsorluğunda hayata geçen Bu Şehr-i İstanbul, hem İngilizce hem Türkçe içeriğe sahip bir fotoğraf kitabı. Kitabın İngilizce adı “Istanbul: A Timeless Journey”.

Tahsin Aydoğmuş; objektifini doğrulttuğu tarihi sokak aralarında çektiği fotoğraflarla şehrin gizemini yansıtmayı amaçlıyor. Arşival baskı tekniğiyle basılan fotoğraflardan oluşan ‘Bu Şehr-i İstanbul’ kitabında 3 bölüm bulunuyor.

İlk bölüm ‘Zaman’ adını alıyor. “Zaman” bölümünde, dünyanın farklı bölgelerinden her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği İstanbul’un tarihi sokaklarında bir yolculuğa çıkıyoruz. Anemas Zindanları, Rumeli Hisarı, Kapalıçarşı, Kariye, surlar, Haydarpaşa, Sultanahmet, Yoros kalesi gibi İstanbul’un tarihine tanıklık etmiş mekanların fotoğrafları bulunuyor.

2. bölümün teması “Deniz”. Deniz bölümünde; İstanbul’a kendine has güzelliğini bahşeden denize ait fotoğraf kareleri yer alıyor. Bu bölümde; vapur, balıkçılar, boğaz, deniz keyfi, deniz kıyısında piknik yapan insanlar, Haliç, batık tanker fotoğrafları görülüyor.

3. bölüm ise “İnsan” adını alıyor. Bu bölümde yer alan fotoğraflarda ise İstanbul şehrinin eşsizliğini tamamlayan insan manzaraları, anlar, sokak sohbeti yapan insan fotoğrafları yer alıyor.

Kitapta Shell & Turcas İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, Tahsin Aydoğmuş, Burhan Doğançay ve Ara Güler’in ön yazıları da yer alıyor.

ŞİRKET-İ HAYRİYE SANAT GALERİSİ
Yeni Kadıköy İskelesi 2. Kat ( Kadıköy  Eminönü / Karaköy İskelesi) Kadıköy – İSTANBUL