Başlı başına kelimeleri sessizleştirdiğimiz ya da sözsüzlüğü o anda kutsal saydığımız bazı meselelerimiz vardır, değil mi? Eşimiz ile yaşadığımız çıkmazlar, dini sorgulayışlarımız ya da kim bilir kendimize bir hayli uzak olduğumuz minik zamansı dilimler. Öyle anlarda biliriz ki bir tek sözcükle gökyüzü korkunç hale gelebilir ve onunla birlikte her şey. Gök hırpalanadursun gecenin eşliğinde, bizler bir türlü aşamadığımız gettolarımızda gündüzün dürüstlüğüne dahi şüphe ile yaklaşabiliriz. Kendi haricimizde akan gerçeği, içten içe kazanmaya çalıştığımız başarılarla değiştirmek imkânsızdır ne de olsa.

Ruh sıkılır, can yanar, akıl durmaksızın sorgular. Sadece gönüldür ne aradığını bilen. Böyle nice açmazlarda kalem ehli ince kuru yapraklara sarılır. O hiçliğinin farkındadır, zira bitmez tükenmez bir ayrılığı yazar her defasında ele kurban giden kelimeler. Ölesiye yalnızdır ve çoklukla kendinden nefret eder. Bu hikâyenin bir de tersi var zira beşerin kelâm ehli olanının işi, bildiğini ya da bilmek istediğini yazmak değil görmektir.  Bir baykuş misali gecede geceyi görebilmek… Onun meselesi tamamen kalbîdir. Paylaşılası kederler eşliğinde akıtılacak birkaç damla vardır ki bu tecrübeyle sabitlenmiştir. Tekliğin kudretini taşımak, hâşâ onun harcı değildir. Zira kılavuzsuz kuş uçmaz, bunca dağdan dereden.

Dost ister, birlikte dost olabilmeyi ister. Korkusunu, acısını, sıkıntısını paylaşmak değildir derdi. Ümitlerine göre söz verip, korkularına göre hareket ederken hafızadaki lekeleri ve gövdede çürümeye mahkûm derinliği yok etmektir yegâne amaç. Dost ne güzel gelir emanet yaralara… Gerçek bir arkadaştan sınırsız bir cesaret akmaz mı içimize? Olabildiğince az yalan söylemeye çalışırız, değil mi? Kendimizi görebilmek adına bir başkasına bakmamız gerekmektedir çünkü. Sabırsızlık kaldırmaz bu müessese. Kırk yıllık dost olmak her yiğidin harcı değildir, öyle ki alışmak, hem hâl olmanın ilk safhası, terk etmenin sonsuz düşmanıdır. Şüphesiz yoksunluklarımızdır en sahici dostlarımız ile aramızdaki ortak yakınlık. Hiç varlık içinde olan beşer arar mı dostu? Yeni gelin gibidir gönülde seyran eden her dost, bağlanmak işten değildir.

Zordur vesselam, iki yürek arası yol. Geçene ömürlük aşk olsun…

Görsel, www.sunsurfer.tumblr.com adresinden alınmıştır.