Martı Jonathan Livingston, en sevdiğim kitaplardan biri, Martı Jonathan ile aramızda bir aşk olduğunu rahatlıkla itiraf edebilirim. Tanıştığımız zamandan beri hayatım, kararlarım ve davranışlarım üzerinde çok etkisi oldu. Pek çok kararımda bana örnek oldu.

Martı; kendini bulma, keşfetme, hayallerdeki mükemmelliğe ve yaşamda ki özgürlüğe ulaşma mücadelesini anlatır. Sıradışı olmayı göze alan bu nedenle sürüden uzaklaştırılan bir martının hikayesi.

İşte beni çok etkileyen Martı’dan beni etkileyen bakış açısını anlatan satırlar…

Martı Jonathan Livingston sıra dışı bir kuştu.

Çoğu martı sırf yiyecek bulmak, sahilden ayrılıp tekrar geri dönebilmek için uçar. Bunun dışında bir şey öğrenmek için uğraşmazlar, öğrenmek istedikleri bir şey yoktur. Onlar için uçmanın tek anlamı, karınlarını doyurabilmektir. Oysa Martı Jonathan Livingston için önemli olan yemek değil uçmaktı. Martı Jonathan, uçmayı büyük bir tutkuyla seviyordu.

Bu tür bir düşünce, onu diğer martılardan ayırıyordu.

“Öğrenecek ne çok şey var!”

“Martılar karanlıkta uçamaz!”

“Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!”

“Yaşamın gerçek anlamını anlayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi? Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi. Bana bir şans verin, öğrendiklerimi size göstereyim.”

Martı Jonathan Livingston

Richard Bach’ın en çok satan kitabı. Richard Bach’ın hayallerini yaşamasını sağlayan kitap. Diğer bütün kitaplarının üzerine Martı’nın yazarı yazdıran kitap.

Martı 1972 yılında 1 milyon adet satıyor ve 13 kasım 1972 tarihli time dergisine kitabıyla birlikte kapak oluyor.

Eğer hala okumadınızsa lütfen hemen kendinize Martı’yı hediye edin ve okumaya başlayın, okumak sadece birkaç saatinizi alacak…

Hayal gücünüze ve yaşamınıza etkisi size bağlı, benim için yıllardır sürüyor…